Wertując strony internetowe w poszukiwaniu materiałów związanych z zaopatrzeniem jaworskiej stacji kolejowej w wodę natknąłem się na inne ciekawe informacje odnoszące się do naszego dworca. Stanowią one istotne uzupełnienie wiadomości o stacji kolejowej więc uznałem iż warto je przekazać szerszemu ogółowi.. Zacznę od przybliżenia historii powstania i funkcjonowania linii kolejowej Jawor -Malczyce powstałej po decyzji rządu pruskiego w sprawie aktywizacji „prowincji” poprzez usprawnianie sieci transportowej .W naszym przypadku chodziło o transport płodów rolnych z licznych majątków ziemskich, obsługę cukrowni w Jaworze i Snowidzy i połączenie ich z portem rzecznym w Malczycach.
Ten 30 km. jednotorowy odcinek budowano rok a uruchomiono 1.10.1902.Projekt Kleinbahn AGt Jauer -Maltsch realizowała znana wtedy w branży transportu kolejowego,prężnie działąjaca spółka Lenz&Co zaś udzialowcami ,w różnej mierze, był rząd pruski, powiat legnicki, jaworski, miasto Jawor i pomniejsi. W pierwszych latach obsługę tej linii zapewniały 3 parowozy T-3, 4 wagony osobowe, 1 wagon bagażowo-pocztowy i 30 wagonów towarowych. W pierwszym okresie linia ta przynosiła duże zyski-początkowo prowadzono cztery pary pociągów dziennie, w 1939 r. trzy a w 1944 już tylko dwie, co przypisuje się konkurencji transportu samochodowego. Po wojnie pod koniec lat 40-tych kursowała tą trasą tylko jedna para. W latach 50-tych zlikwidowano przystanki Grzegorzów i Brennik.W latach 60-tych kursowały tędy dwa składy relacji Legnica-Malczyce-Jawor. Ruch osobowy zlikwidowano na tej trasie 22.06.1976 zaś 27.12.1983 r.zamknięto ruch towarowy i skreślono z ewidencji PKP tą linię. W wielu miejscach tory rozebrano.
Tyle w skrócie informacji ogólnych. Wróćmy teraz do ciekawych szczegółów związanych z Jaworem. Na załączonym wykazie przystanków (stacji) jako pierwszy za Jaworem widnieje Semmelwitz. Otóż jest to niemiecka nazwa ..Zębowic. To ciekawe czy nazwę tego przystanku wymyślono ot tak sobie, czy też może stacja ta (przystanek) znajdował się już za Jaworem, w granicach administracyjnych Zębowic. To ostatnie jest bardzo prawdopodobne. Dopisek niemiecki mówi że, służył ten przystanek do obsługi transportu towarowego. ale chyba nie tylko. Pani Adela Ł. o której pisałem niedawno w NGJ mówiła mi że w przybudówce budynku w którym mieszka, w latach powojennych sprzedawano bilety na pociąg do Malczyc. Był to więc typowy budynek stacyjny ( z pewnością wagon pasażerski zaczynał jazdę już na stacji w Jaworze gdzie również sprzedawano bilety).Wyczytałem tez że spółka Lenz wybudowała w obrębie swej działalności i w celu napraw własnego taboru dwa warsztaty: jeden w Herzfelde k. Berlina a drugi w Jaworze - z określeniem: na wschód od Jawora. Czyli to co wielu z nas brało dotychczas za główną parowozownię Jawora, w rzeczywistości było warsztatami naprawczymi Kleinbahn AGt Jauer-Maltsch a cały ten teren za wiaduktem kolejowym między torami do Strzegomia a szosą do Grzegorzowa należał prawdopodobnie do wspomnianej spólki. Resztki tych obiektów rozebrano w latach 70-tych.
Ps Niemieckie określenie „kleinbahn”nie oznacza bynajmniej że kolej ta była wąskotorówką, odnosi się do linii lokalnej.
Bogdan H. Krupa