Jest to kolekcja naszych "klejnotów", obiektów i miejsc jaworskiego dziedzictwa kulturowego. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Jawor jest atrakcyjnym miastem zabytkowym. Takim też był w przeszłości. Świadczą o tym zarówno opracowania poświęcone jaworskim zabytkom, sporządzane w przeszłości liczne plany miasta, duża liczba obiektów i miejsc przedstawianych na przedwojennych widokówkach oraz wiele panoram miasta. Zadziwiająco dużo było też w przedwojennym Jaworze hoteli, zajazdów i restauracji.
Poznaj główne zabytki i atrakcje Jawora, które prezentują największe wartości, a które dzięki roztropności naszych poprzedników przetrwały do dzisiaj.
1. Kościół Pokoju - zabytek sakralny z Listy Dziedzictwa Światowego UNESCO, przykład XVII - wiecznego wielkowymiarowego budownictwa szachulcowego. Miejsce corocznych Koncertów Pokoju.
2. Kościół Św. Marcina - piękny przykład gotyckiej architektury sakralnej, 9-ty co do wielkości XIII wieczny kamienny kościół w Polsce. W nim min. unikalny XIV posąg św. Marcina.
3. Fortyfikacje miejskie - unikalne relikty dawnych umocnień:
Międzymurze - dwie linie murów z zachowanym odcinkiem suchej fosy oraz jedyną basztą w Jaworze (unikalny kompleks na Dolnym Śląsku),
Zamek Anioła - XVI wieczna basteja, największa na Dolnym Śląsku, z zespołem 6 krzyży pokutnych (największy w regionie).
Mur obronny z XIII wieku między ul. Legnicką i Poniatowskiego - z zachowanym częściowo blankami i chodnikiem strzeleckim.
4. Kaplica Św. Wojciecha - obiekt barokowy stojący na miejscu gotyckiej kaplicy szpitalnej z XV wieku.
5. Zespół poklasztorny Bernardynów - XV wieczny klasztor z kościołem (zdobionym XV i XVI wiecznymi freskami) będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego.
6.Sala Rajców - pięknie zdobiona, neogotycka Sala Rajców (miejsce obrad Rady Miejskiej na 2 piętrze ratusza) zdobiona jest witrażami, wykonanymi w 1895 roku przez Berliński Instytut Malarstwa na Szkle.
7. Teatr Miejski - to przede wszystkim profesjonalnie wyposażona, jedna z najładniejszych na Dolnym Śląsku, sala teatralna, będąca niegdyś sceną Prowincjonalnego Teatru Dolnego Śląska.
8. Rynek - jeden z największych średniowiecznych rynków w Polsce, z częściowo zachowaną zabytkową zabudową oraz historycznym układem urbanistycznym ze średniowiecza. Miejsce corocznych Targów Chleba.
9. Wieża Strzegomska - zabytek średniowiecznych fortyfikacji Jawora.
10. Renesansowe portale kamienic mieszczańskich (przy ul. Legnickiej, Staszica i Chrobrego). Zespół trzech obiektów tego typu należy do najciekawszych na Dolnym Śląsku.
11. Ratusz z wieżą - piękny przykład połączenia gotyku (wieża) z eklektyzmem historyzującym z końca XIX wieku.